Skip to main content

Loading

КУЛТУРНО-ИНФОРМАЦИОНЕН СПРАВОЧНИК за месец май 2012 година

Културната програма на община Перник. Присъединете се и Вие!

01-31.05.

 

08.00 - 17.00 ч.

Регионален исторически музей

„Спасено за България"- изложба

01.05 - 16.06.

 

08.00 - 17.00 ч.

Регионален исторически музей

Нумизматична и археологическа изложба от колекцията на братя Бобокови

01.05./вторник/

 

10.00 ч.

с. Кралев дол

Традиционен събор - курбан, с участието на НЧ "Отец Паисий-1927 г." село Кралев дол

12.00 ч.

пред Двореца на културата

Ден на труда - празничен концерт на АНПТ "Граовска младост"

02.05./сряда/

 

10.00 ч.

Мест. "Меанджийски ливади"

Кв. Бела вода

Традиционен туристически събор, с участието на НЧ "Пробуда-1935 г."

10.00 - 17.00 ч.

РБ "Св. Минков"

125 години от рождението на Темелко Ненков - изложба

11.00 ч.

Мест. "Буковец"

С. Дивотино

Традиционен събор, с участието на НЧ "Чичо Стоян-1927 г."

03.05./четвъртък/

 

14,30 ч.

Обединен детски комплекс

Ден на таланта - празник на ГПЧЕ „Симеон Радев"

17.30 ч.

Малък салон

Дворец на културата

Представяне на книгата „Българската православна църква и римокатолическата пропаганда в България и на Балканите" от Румен Ваташки, с участието на Камерен смесен хор „Ив. Топалов"

17.30 ч.

Галерия "М. Гогев"

Кв. Изток

"Цветя" - изложба на пернишки художници, инициатива на НЧ "Съзнание-1922 г."

04.05./петък/

 

10.00 ч.

Конферентна зала

Дворец на културата

„Ролята на читалищата в населените места" - кръгла маса по случай 90 години НЧ "Съзнание-1922 г."

12.30 ч.

НЧ "Светлина-1919 г."

С. Студена

"С какво се гордеем, че сме българи и наследници на Паисий Хилендарски" - презентация

17.30 ч

Пред Общинския младежки дом

"Училище по танци": Хип-хоп и брейк с група „Пулс"

06.05./неделя/

 

10.00 ч.

Храм "Св. Георги"

кв. Бела вода

Гергьовденски традиционен курбан - с участието на НЧ "Пробуда-1935 г.."

10.00 ч.

с. Богданов дол

Празник на селото. Представяне на обичая "Премуз" - инициатива на НЧ "Пробуда-1928 г."

12.00 ч.

пред Двореца на културата

Ден на храбростта и Българската армия - празничен концерт на Духовия оркестър

12.00 ч.

Мест. "Старо село"

С. Драгичево

Гергьовденски обичай "Премуз" и концертна програма на НЧ "Пробуда-1922 г."

07.05./понеделник/

 

11.30 ч

Общински младежки дом

„С българските ритми в сърцата" - образователен концерт на Детския фолклорен ансамбъл

16.00 ч.

Минна дирекция

"Цветовете на Мароко" - фотоизложба на

Борислав Томов, инициатива на НЧ "Миньор-2005 г."

16.30 ч.

Регионален исторически музей

„Дизайнерски проекти на студенти от Европейски политехнически университет в Перник" - изложба

08.05./вторник/

 

11.00 ч.

РМД - Мошино

45 години ХІ Основно училище "Елин Пелин" - изложба

12.00 ч.

Галерия "М. Гогев"

Кв. Изток

"Програма за младежта": ХГ представя "Многоликият Симеон Спиридонов" пред ученици от Х ОУ, съвместна инициатива с НЧ "Съзнание-1922 г."

17.00 ч

Общински младежки дом

„Сватбена фотография"- фотоизложба на Симеон Богданов

17.00 ч.

НЧ "Елин Пелин-1903 г."

"Силата на словото и вярата" - лекция на проф. Дечко Узунов

18.30 ч.

Малък салон

Дворец на културата

„Хитрата камериерка" - комична опера от Адолф Хасе, представя КО „Орфей", в партньорство с Национална музикална академия „Панчо Владигеров"

18.30 ч.

Галерия "М. Гогев"

Кв. Изток

„Училище за настоящи и бъдещи родители" - лекция на д-р В. Никифорова

09.05./сряда/

 

09.00 - 17.00 ч.

Културно-информационен център

РБ "Св. Минков" и народните читалища

"Ден на Европа" - тематична витрина

09.30 ч.

с. Люлин

Летни "Свети Никола" - традиционен събор курбан, с участието на НЧ "Христо Ботев-1960 г."

10.00 ч.

Конферентна зала

Дворец на културата

Финална конференция на проект "Възстановяване на традиционни индустриални зони в Югоизточна Европа - ReTInA"

10.00 ч.

с. Кралев дол

Летни "Свети Никола" - традиционен събор курбан, с участието на НЧ "Отец Паисий-1927 г."

10.00 ч.

НЧ "Ралица-1969 г."

Кв. Ралица

"Ден на читалището"

 

12.00 ч.

Мест. "Осломе"

С. Ярджиловци

Традиционен събор - курбан за здраве, с участието на НЧ "Христо Ботев-1940 г."

 

 

12.00 ч.

пред Община Перник

 

16.00 ч.

Пред Двореца на културата

 

17,00 ч.

Обединен детски комплекс

Ден на Европа

 

"Одата на радостта - химн на Европа" - изпълнения на Духовия оркестър при ОК Дворец на културата

 

Честване Деня на Европа и световния ден на танцовото изкуство - инициатива на ОбМД

 

 

„Пролетта на Европа" - празничен спектакъл

14.00 ч.

Обединен детски комплекс

Празник на ГПЧЕ "Симеон Радев"

18.30 ч.

Малък салон

Дворец на културата

„Хитрата камериерка" - комична опера от Адолф Хасе, представя КО „Орфей", в партньорство с Национална музикална академия „Панчо Владигеров"

10.05./четвъртък/

 

14,00 ч.

18,30 ч.

Обединен детски комплекс

„Пепеляшка" - представление на ДЮТ „Мускетарите"

17.00 ч.

Малък салон

Дворец на културата

„Понякога съм бяла и добра"  - музикално-поетична вечер в памет на Петя Дубарова, с участието на квартет към КО „Орфей"

17.30 ч.

Галерия "Кракра"

Изложба на Борис Сергинов и Свилен Стефанов

18.00 ч.

Общински младежки дом

„Стъпки в небето"- представяне на четвъртата стихосбирка на литературно студио „Пегас"

10-11.05.

 

10.00 - 17.00 ч.

Почивна база Рударци

Национален семинар по програма "Култура" - зона Запад

11.05./петък/

 

10.00 ч.

РМД - Мошино

45 години ХІ Основно училище "Елин Пелин" - честване

10.00 - 17.00 ч.

РБ "Св. Минков" и народните читалища

Ден на библиотекаря

10.30 ч.

ОДЗ № 9

Образователен концерт на Духовия оркестър при ОК Дворец на културата

14,00 ч.

Обединен детски комплекс

Празник на XIII Основно училище „Св. Св. Кирил и Методий"

15.00 ч.

НЧ "Пробуда-1922 г."

с. Драгичево

"До Чикаго и назад" - дискусия

 

16.00 ч

Общински младежки дом

Юбилейно честване на ЦДГ № 8 „Изворче"

17.00 ч.

кв. Тева

Празник на квартала

17.30 ч.

Галерия "М. Гогев"

Кв. Изток

"Старопечатни редки и ценни издания" - изложба от златните фондове на Регионална библиотека - Кюстендил и библиотеката при НЧ "Съзнание-1922 г."

12.04./събота/

 

10.00 ч.

НЧ "П. К. Яворов-1926 г."

с.  Мещица

ІV Регионален детски фолклорен конкурс "Дай, бабо, огънче"

19.00 ч

Голям салон

Общински младежки дом

„В ляво от асансьора" от Жерар Лозие, постановка В. Чушев, сценография -проф. Е. Попов,  спектакъл на Младежкото театрално студио „Чушките"

14.05./понеделник/

 

16,00 ч

Обединен детски комплекс

Изложба на IX Основно училище „Темелко Ненков"

17.00 ч.

Галерия "М. Гогев"

Кв. Изток

Проект "Успех"- изложба от рисунки по случай 30 години Х ОУ "Алеко Константинов", съвместна инициатива с НЧ "Съзнание-1922 г."

14-20.05.

 

10.00 - 17.00 ч.

РБ "Св. Минков" и народните читалища

Национална библиотечна седмица

15.05./вторник/

 

10,00 ч.

Обединен детски комплекс

Празник на V СОУ „ Петко Рачов Славейков" - изпращане на абитуриентите

10.00 - 17.00 ч.

РБ "Св. Минков" и народните читалища

120 години от създаването на всеучилищния химн "Върви, народе възродени" - тематични витрини

10.00 - 17.00 ч.

РМД - Мошино

Панорама на средните училища в област Перник

10.30 ч.

пред РМД - Мошино

"Ела в моя свят" - младежки хепънинг

10.30 ч.

ОДЗ № 3

Образователен концерт на КО „Орфей" при ОК Дворец на културата

17.30 ч.

Клуб на дейците на културата

Литературна вечер, посветена на творчеството на Здравка Евтимова - съвместна инициатива на КДК и НЧ "Елин Пелин-1903 г."

18,00 ч.

Обединен детски комплекс

„Талантите на Перник" - обявяване на  класирането и награждаване на отличените участници в конкурса

18.30 ч.

Галерия "М. Гогев"

Кв. Изток

"Училище за настоящи и бъдещи родители" - лекция на психотерапевт Е. Шуманова, инициатива на НЧ "Съзнание-1922 г."

16.05./сряда/

 

10.00 - 17.00 ч.

РМД - Мошино

Панорама на средните училища в област Перник

15.00 ч.

Галерия "Л. Гайдаров"

"Програма за младежта": ХГ Перник представя "Париж през погледа на Валентин Топалов" - с ученици от СОУ "Д-р Петър Берон"

16.00 ч.

Общински младежки дом

Юбилейно честване на ОДГ „Пролет"

17.30 ч.

Малък салон

Дворец на културата

„Автограф за Перник" - гост Любомира Пелова, журналист

19.00 ч.

Театрален салон

ОДК

 „Бившата жена на моя живот" от Жоазин Баласко, режисьор Велко Кънев, сценография и костюми Антония Попова, участват: Асен Блатечки, Невена Бозукова, Милена Маркова, Стефан Иванов

 17.05./четвъртък/

 

09.00 - 13.00 ч.

пл. "Кракра"

Ден на българския спорт /официално откриване - 10.00 ч./

10.00 -17.00 ч.

Общински младежки дом

Панорама на средните училища

14,00 ч.

Обединен детски комплекс

„Пепеляшка" - представление на ДЮТ „Мускетарите"

17.00 ч.

Галерия "Арт салон"

Изложба на Елена Ахчиева

17.30 ч.

Дворец на културата

"Пътят" - честване на 80-годишнината на Невяна Гелина - дългогодишен директор на ПДК на миньорите и енергетиците в Перник, инициатива на НЧ "Миньор-2005 г."

17.30 ч.

Общински младежки дом

Среща на кмета на Община Перник с най-изявените абитуриенти от випуск 2012

18.30 ч.

Пред Общинския младежки дом

„Пролетни гласове"- оперетен концерт на Камерна опера Благоевград

18.05./петък/

 

10,00 ч.

Обединен детски комплекс

Патронен празник на СОУ „Д-р Петър Берон"

10.00 -17.00 ч.

Общински младежки дом

Панорама на средните училища

11.30 ч.

НЧ "Съзнание-1922 г."

30 години Х ОУ „Алеко Константинов"- тържествен концерт

11.30 ч.

НЧ "Елин Пелни-1903 г."

"Семейните празници като игра" - викторина, съвместна инициатива с ОУ "Св. Иван Рилски"

16,00 ч.

Обединен детски комплекс

Патронен празник на IX Основно училище „Темелко Ненков"

19.00 ч

Общински младежки дом

Годишен концерт на Детския фолклорен ансамбъл

19.05./събота/

 

11.00 ч.

НЧ "Искра-1960 г."

кв. Изток

Годишна изложба на Школа "Нюанси"

11.00 ч

Голям салон

Общински младежки дом

„Спящата красавица"- куклен театър, драматизация и постановка Михаела Тюлева, сценография и кукли Елена Цонкова, участват Мария Бояджиева и Сандра Петрова

 

 

10.00 - 13.00 ч.

 

 

15.00 - 19.00 ч.

 

 

19.00 - 01.00 ч.

Регионален исторически музей

 

19.00 - 01.00 ч.

Подземен минен музей

„Нощ на музеите"

 

За децата - приятели на музея: занимания на отрито с глина, дърво, стъкло и други изненади

 

Шоу-програма „Музеят и приятели"

"Уникати" - изложба

 

Прожекция на документални филми от фонда на музея

 

 

Атракционна програма

21-24.05.

 

09.00 - 17.00 ч.

Културно-информационен център

РБ "Св. Минков" и народните читалища

"24 май - Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост" - тематични витрини

21.05./понеделник/

 

18.00 ч.

Малък салон

Дворец на културата

Концерт на Камерен смесен хор „Ив. Топалов" с диригент Юли Дамянов

22.05./вторник/

 

11.00 ч.

ОУ "Отец Паисий"

с. Ярджиловци

"Децата на Европа" - празник, инициатива на НЧ "Христо Ботев-1940 г."

13..30 ч.

Х ОУ "Ал. Константинов"

"Невидимият" - прожекция на филм и презентация за

вредата от тютюнопушенето, инициатива на НЧ "Искра-1960 г."

16.00 ч.

Клуб на дейците на културата

Среща на поколенията на дейците на културата от Перник - съвместна инициатива на КДК и НЧ "Елин Пелни-1903 г."

17.30 ч.

Галерия "М. Гогев"

Кв. Изток

Изложба на децата от школа „Палитра", посветена на 90-годишнината от създаването на НЧ "Съзнание-1922 г."

18.00 ч.

НЧ "Просвета-1909 г."

кв. Църква

Благотворителен концерт

19.00 ч.

Голям салон

Общински младежки дом

„В ляво от асансьора" от Жерар Лозие, постановка В. Чушев, сценография проф. Е. Попов,  спектакъл на Младежкототеатрално студио „Чушките"

23.05./вторник/

 

08.00 - 17.00 ч.

Регионален исторически музей

„Методи Андонов - великият български кинорежисьор. Неизвестно за известните хора от Пернишко" - изложба

15.00 ч.

Галерия "При кмета"

Изложба на художниците учители

17.00 ч.

НЧ "Пробуда-1935 г."

с. Кладница

 

Концерт по повод 24 май - Ден на славянската писменост и на българската просвета и култура

17.00 ч.

НЧ "Светлина-1919 г."

с. Студена

Откриване на изложба на Маргарита Богданова и представяне на поетесата Румяна Пелова

24.05./четвъртък/

 

10.00 ч.

НЧ "Просвета-1909 г."

кв. Църква

НЧ "Васил Левски-1968 г."

с. Рударци

НЧ "Пробуда-1935 г."

кв. Бела вода

ОУ "Хр. Ботев"

Гр. Батановци

Ден на славянската писменост и на българската просвета и култура - концертна програма

10.00 ч.

с. Витановци

Летни "Свети Никола" - традиционен събор курбан, с участието на НЧ "Отец Паисий-1928 г."

 

 

 

 

11.00 ч.

пл. "Кракра"

 

 

 

12.30 ч.

р-т "Струма"

 

20.00 ч.

Пред Двореца на културата

Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост - общоградско честване

 

Празнична програма:

  • Ритуал за издигане на националния флаг
  • Дефиле на пернишките ученици
  • „Талантите на Перник" - концерт с участието на художествените състави на ОДК

 

  • Празнична среща и награждаване на дейци на образованието и културата

 

  • „Честит празник!" - празничен концерт

11.00 ч.

НЧ "7 септември-1961 г."

кв. Димова махала

Традиционна среща на учители-пенсионери

11.00 ч.

Мест. "Дъбо"

С. Кладница

Спасов ден - традиционен събор курбан, с участието на НЧ "Пробуда-1935 г."

11.00 ч.

с. Студена

Спасов ден - традиционен събор, празнична програма на НЧ "Светлина-1919 г."

11.30 ч.

Мест. "Черковната гора"

с. Драгичево

Литийно шествие, с участието на НЧ "Пробуда-1922 г."

12.00 ч.

Галерия "Л. Гайдаров"

/60/ - изложба на Петър Борджошки

16.00 ч.

с. Дивотино

Традиционен събор на селото - концерт на НЧ "Чичо Стоян-1927 г."

25.05./петък/

 

12.00 ч.

на площада под гарата

гр. Батановци

Спасов ден - традиционен събор, с участието на НЧ "Просвета-1909 г."

18.00 ч.

НЧ "Д. Иванов-1927 г."

кв. Калкас

85 години от учредяването на НЧ "Данчо Иванов-1927 г." - тържествен концерт

26.05./събота/

 

18.30 ч.

Общински младежки дом

Концерт на танцово студио  "Авангард"

27.05./неделя/

 

17.00 ч.

Минералните извори

с. Рударци

Традиционен събор - концертна програма на НЧ "Васил Левски-1968 г."

28.05./понеделник/

 

14.00 ч.

Пред читалището

С. Драгичево

"Цветята - храна за душата, подарък от боговете" - засаждане на цветя, инициатива на НЧ "Пробуда-1922 г."

29.05./вторник/

 

10.00 ч.

Храм "Св. Йеремий"

С. Рударци

Св. Йеремий - традиционен събор и курбан, с участието на НЧ "Васил Левски-1968 г."

10.30 ч.

Пред Двореца на културата

"...Ние сме различни - живеем, пеем, творим" - празник на децата с увреждания и приемни семейства

14.00 ч.

Пред читалището

С. Драгичево

"Цветята - храна за душата, подарък от боговете" - засаждане на цветя, инициатива на НЧ "Пробуда-1922 г."

17.30 ч.

Галерия „Л. Гайдаров"

Концерт на възпитаници на ОШИ и КО "Орфей", посветен на Международния ден на детето

30.05./сряда/

 

14.00 ч.

Обединен детски комплекс

„Пепеляшка" - представление на ДЮТ „Мускетарите"

16.00 ч.

Регионален исторически музей

„Детски играчки" - гостуваща изложба на  НГПИ „Св. Лука" и секция „Детски дизайн" на НХА

17,00 ч.

Обединен детски комплекс

Празник на подготвителните групи на балет „Вая"

 

17.00 ч.

Клуб на дейците на културата

Представяне на книгата на Йордан Величков "Погребаните идеали. Петте фатални грешки на Фердинанд Сакс Кобург Готски"

17.30 ч.

пред Двореца на културата

Рок - турне, съвместна инициатива на Нов Български университет и ОК Дворец на културата

17.30 ч.

Галерия "М. Гогев"

Кв. Изток

„Музика в душите" - концерт на школата по китара, цигулка и солфеж при НЧ "Съзнание-1992 г", посветен на 90-годишнината на читалището

18.00 ч.

Крепост "Кракра"

Годишен концерт на танцовите формации на

"Майсторите на танца", инициатива на НЧ "Пробуда-1922 г" с. Драгичево

18.30 ч.

Пред Общинския младежки дом

Концерт на модерен балет „Дъга"- Благоевград

31. 05 /четвъртък/

 

17.00 ч.

Общински младежки дом

Даровитите деца на Перник - празнична среща с кмета

17.30 ч.

Малък салон

Дворец на културата

„Инструменталната музика на България" - концерт на Народния оркестър

17.30 ч.

РМД - Мошино

Открит урок на школата по класически балет

Източник: pernik.bg